Zbog velikog požara koji se u srijedu, 24. lipnja u jutarnjim satima ponovno aktivirao na području deponije Uborak u Mostaru, počela je evakuacija stanovništva iz kuća koje se nalaze u blizini deponije.
Prema informacijama sa terena, riječ je o četiri do pet obiteljskih kuća, a stanovnici se evakuiraju iz preventivnih razloga zbog opasnosti od širenja vatre i dima sa odlagalište automobilskih guma u blizini deponije.
Mještani su, zajedno s vatrogascima, napravili obrambeni pojas kako bi spriječili daljnje širenje požara prema kućama i okolnim objektima. Nadležne službe i dalje su na terenu te prate razvoj situacije.
Gradonačelnik Mario Kordić je pojasnio kako evakuacija nije pokrenuta zbog kvalitete zraka, nego zbog neposredne opasnosti od požara koji se približio kućama, naglasivši kako postoje operativni planovi Civilne zaštite za ovakve izvanredne situacije.
Kordić: "Ovo je terorizam, netko želi voditi kampanju preko mještana"
Govoreći o novom požaru i blokadama pretovara smeća, Kordić je otvoreno optužio pojedince za podmetanje vatre i političke sabotaže.
"Ovo nije politička arena. Ovo je komunalni problem Grada Mostara, gdje očito imamo posla s kriminalcima. U razgovorima s tužiteljstvom ima elemenata i terorizma.
Jer, kada proglasite izvanredno stanje u gradu, pa netko dođe i dodatno zapali deponiju, to je onda teroristički akt", oštar je bio mostarski gradonačelnik.
Kordić je dodao kako se nada da će odgovorni konačno biti procesuirani i da ova priča neće proći nezapaženo u javnosti.
"Netko je već krenuo voditi kampanju preko deponije i mještana sjevernog dijela Mostara. Mislim da je ovo prešlo sve moguće granice.
Identificirat ćemo odgovorne osobe i podnijeti adekvatne mjere protiv njih radi stanovništva, kako ljudi ne bi nasjedali na ove prljave utakmice", poručio je Kordić.
Anarhija i političke blokade u Vrapčićima
Podsjetimo, kriza je započela u ponedjeljak, 22. lipnja, kada je izbio prvi požar na Uborku, nakon čega su u gašenje bili uključeni vatrogasci i air-tractori.
Zbog širenja vatre i dima proglašeno je izvanredno stanje, a požar je privremeno lokaliziran nasipanjem pijeska. Međutim, novo aktiviranje vatre pokazalo je da opasnost nije otklonjena.
Kao privremeno rješenje za mostarski otpad koji zbog požara ne može na Uborak, Krizni stožer Civilne zaštite odredio je lokaciju nikada dovršenog bazena u naselju Vrapčići kao pretovarno mjesto. Ipak, tamo su se ubrzo pojavile blokade.
Gradonačelnik Kordić naglašava da se odluke Stožera Civilne zaštite u izvanrednim situacijama ne smiju blokirati.
"Ako je određeno da je pretovar smeća na toj lokaciji, onda se to mora uraditi. Sve drugo je anarhija", izjavio je Kordić, otkrivajući da u blokadama sudjeluju pojedini gradski vijećnici te "čak i visokopozicionirani političari sa županijske razine".