Operativni centar civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije objavio je detalje intervencije na deponiji Uborak. Kako su naveli, u ponedjeljak, 22. lipnja u u 09:15 sati prijavljen je požar na deponiji.
"Odmah po dojavi na teren je izašlo 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila. Svi radnici su evakuirani i nisu prijavljeni slučajevi ozljeđivanja. Na teren su izašli i pripadnici MUP-a i Hitne medicinske pomoći. Također su, od početka, uključeni i pripadnici Oružanih snaga BiH s pješaštvom i cisternama", stoji u izvještaju Operativnog centra civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije.
Naglasili su kako je pomoć u gašenju iz zraka pružio i Air Tractor s 13 izbačaja vode u vremenu od 10:45 do 16:00 sati.
"Tijekom dana, na terenu je požar gasilo 30-tak vatrogasaca s 12 vozila. U ispomoć su došli i vatrogasci iz Čapljine. U 12:46 sati Upućen je zahtjev prema Oružanim snagama Bosne i Hercegovine za pomoć u gašenju požara iz zraka, koji nije realiziran", objavljeno je u izvještaju Operativnog centra civilne zaštite HNŽ, prenosi Bljesak info
Objavili su i pojašnjenje koje im je stiglo iz Oružanih snaga BiH.
"Procijenjeni su značajni rizici za sigurnost posade i letjelice, uključujući mogućnost izloženosti otrovnim plinovima nastalim sagorijevanjem otpada, potencijalnu opasnost od prisustva neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS), kao i izrazito otežane uvjete za upravljanje i manevar helikoptera zbog guste koncentracije dima i smanjene vidljivosti u području deponije", istaknuto je u izvještaju Operativnog centra civilne zaštite HNŽ.
Podsjetili su kako je u 14:00 sati, na zajedničkoj sjednici Stožera civilne zaštite Grada Mostara i Županijskog Stožera HNŽ donesena Odluka o Proglašenju tehničko-tehnološke nesreće, izazvane požarom u poduzeću JP Deponija.
"Nadležne Službe Civilne zaštite, Vatrogasne postrojbe, Hitna pomoć, Air Traktori, Oružane snage BiH i ostale Službe zaštite i spašavanja poduzimaju sve potrebne mjere na lokalizaciji i sanaciji posljedice požara", objavljeno je u izvještaju Operativnog centra civilne zaštite HNŽ.
Ponovili su i preporuke za stanovnike:
"Izbjegavanje boravka na otvorenom, zatvaranje objekata, zaštita ranjivih skupina i zabrana korištenja otvorenih voda."
Federalno ministarstvo okoliša i turizma je, povodom požara na deponiji Uborak kod Mostara, odmah zatražilo pojačan inspekcijski nadzor i kontinuirano praćenje stanja na terenu kako bi se utvrdile eventualne posljedice po okoliš i zdravlje stanovništva.
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder u stalnom je kontaktu s nadležnim institucijama i službama koje učestvuju u gašenju požara i saniranju posljedica ovog incidenta.
"Ministarstvo će nastaviti pratiti razvoj situacije i o svim relevantnim informacijama pravovremeno obavještavati javnost. Istovremeno očekujemo da nadležni subjekti bez daljnjeg odlaganja provedu obaveze koje su godinama zanemarivane, kako bi se spriječili novi incidenti i konačno započeo proces trajnog rješavanja problema deponije Uborak'', priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.