O sudbini OHR-a i blagosti stranaca prema DodikuU izjavi o budućnosti Ureda visokog predstavnika, predsjednik SDA potvrdio je da se iza kulisa razmatraju novi modeli upravljanja, ali da će institucija i njezini mehanizmi sigurno opstati.
"Postoji prijedlog da se mandat podijeli, tako da Talijan služi dvije godine, a zatim Francuz. U svakom slučaju, OHR bi ostao, kao i bonske ovlasti."
Međutim, Izetbegović je oštro kritizirao strane diplomate zbog njihovog povijesnog stava prema onima koji su kočili napredak BiH:
"Međunarodna zajednica je učinila mnogo za Bosnu i Hercegovinu, koliko god smo ponekad bili ljuti na njih, ali je pokazala preveliku spremnost na ustupke strani koja je počinila agresiju i genocid. Kasnije je odnos prema Miloradu Dodiku bio takav da su mu se činili ustupci."
Obrana rezultata SDA i ekonomski kolaps sadašnje vlade
Na izravno pitanje o odgovornosti njegove stranke za trenutno stanje u zemlji nakon desetljeća sudjelovanja u strukturama vlasti, Izetbegović je odlučno odbacio krivnju i podsjetio na ekonomske parametre iz razdoblja kada je SDA upravljala procesima:
„SDA nije stvarala probleme, već je uvijek bila dio rješenja. Organizirali smo obranu zemlje, zatim obnovu, a za vrijeme vlade Fadila Novalića otvoreno je oko 100.000 novih radnih mjesta.“
Nasuprot tome, poslao je dramatično upozorenje u vezi s trenutnim financijskim poslovima države pod Trojkom:
„Danas je vlada zadužena milijardama maraka, i da nije toga, teško bi bilo isplatiti mirovine.“
Kada je riječ o ustavnoj krizi u vezi s državnom imovinom, za lidera SDA nema mjesta pregovorima ili entitetskim kompromisima:
"Osnovni princip je da državna imovina pripada državi. Entitet nije država, već dio države. Ne vidim razloga da se od toga pravi problem."
Pakt Čović-Dodik i žestoke kritike s ljevice
Komentirajući odnose s HDZ-om BiH i Draganom Čovićem, Izetbegović je ocijenio da je hrvatska politika napravila stratešku pogrešku vezavši se za Banju Luku:
"Mislim da HDZ predugo održava partnerstvo sa SNSD-om. Dodik koristi svoju agresivnu politiku, a HDZ onda koristi tu situaciju kako bi pokušao ostvariti svoje političke ciljeve."
Međutim, dodao je da bošnjačka strana i dalje pruža ruku, ali pod jasnim uvjetima:
"Vidjet ćemo hoće li gospodin Čović promijeniti svoj pristup i početi više surađivati s nama nego s Dodikom. Naša ruka je pružena."
Međutim, pojasnio je da ovo "opuštanje" odnosa ne znači zaboravljanje prošlosti ili slijepe ustupke:
"Raditi sve što se radilo za vrijeme rata i poslije rata, i ovo flertovanje s Dodikom, da bi se sve to riješilo jednim odlaskom na Bajram? Naravno da nismo od jučer. Ako itko stvara problem u ovoj zemlji, to su ljevičari i Čović svojim nezrelim postupcima, svojim iznenadnim ustupcima, svojim kandidatima i tako dalje."
Također je upozorio na opasnosti oživljavanja priča o trećem entitetu i takozvanoj Herceg-Bosni:
"To samo provocira drugu stranu. Zašto ponovno izlagati Hrvate i Bošnjake sukobu? To je bila katastrofa i za hrvatski narod. Nagovorio sam Čovića da podrži proporcionalnu zastupljenost. To bi pomoglo i Hrvatima i Bošnjacima."
Odgovor Murphyju i Sabini Ćudić: "Pokušavao je odvratiti pažnju!"
Izetbegović je kategorički demantirao izjave bivšeg američkog veleposlanika Michaela Murphyja o navodnim planovima SDA za teritorijalnu podjelu zemlje, optužujući ga za svjesnu manipulaciju.
„Murphy je ovo izmislio kako bi skrenuo pozornost, stvorio distrakciju. Upravo je ta čudna izjava Sabine Ćudić inicirala da izmisli takvo što. Nismo mogli podijeliti Bosnu i Hercegovinu tijekom rata, pa tko je mogao pomisliti na pregovore o podjeli Bosne i Hercegovine?“
U nastavku je poslao najozbiljniju poruku kada je u pitanju prelazak crvenih linija i ugrožavanje granica:
"Srpska čizma, graničar, policajac ili vojnik nikada ne smiju kročiti na teritorij Bosne i Hercegovine. Ako krenu u tom smjeru, to će sigurno dovesti do novog strašnog sukoba."
"Živimo u apartheidu, Dodik je izvan zakona!"
Komentirajući ponašanje Milorada Dodika i njegovih lobista diljem svijeta, Izetbegović je pozvao na hitan institucionalni odgovor:
"Oni se permanentno povlače pred njim. Permanentno mu daju više nego što mu treba. Taj čovjek je izvan zakona. Zakon se odnosi na sve ljude u ovoj zemlji, samo na Dodika ne. Na kraju će se ova stvar morati riješiti nekom silom. Pravosuđe i međunarodna zajednica morat će primijeniti zakone."
Komentirajući vanjskopolitičke poteze vodstva RS-a, poput posjeta Željke Cvijanović Izraelu, istaknuo je da je to opasan spin:
"To je narativ Dodikovih lobista. Pokušavaju uspostaviti priču da muslimani prijete kršćanima i Židovima u Bosni i Hercegovini. Mi ne dominiramo nikome. Naprotiv, živimo u apartheidu u Republici Srpskoj i u dijelovima Federacije na jugu."
Izborna matematika i žestoki napad na Denisa Bećirovića
Govoreći o nadolazećim izborima i formiranju potencijalnih postizbornih saveza, Izetbegović je mapirao stranke s kojima želi graditi budućnost, naglasivši potrebu pomirenja s HDZ-om.
"Volio bih da se stranke okupe u probosanski blok - SBIH, SBB, DF, eventualno NES. To bi me usrećilo. Neću se ustručavati stvoriti frontu, barem na državnoj razini, sa SDP-om koja bi mogla provoditi probosansku politiku."
Međutim, kada je riječ o aktualnom članu Predsjedništva BiH, Izetbegović nije birao riječi:
„Ljudi su pokušali. Mislim da su iskustva s Trojkom jako loša. Bećirović je čovjek koji već 28 godina nešto govori. Ne vidim da je išta napravio.“
Na kraju intervjua za FTV , lider SDA zaključio je da spas za zemlju leži u slabljenju kapaciteta sadašnjeg lidera SNS-a:
"Nadam se da SNSD neće imati kapacitet koji sada ima. Dok god je Dodik iznad zakona, ovoj zemlji neće biti dobro."